A A A K K K
для людей із порушенням зору
Клесівська територіальна громада
Рівненська область, Сарненський район

с.Карпилівка

 

Історія села Карпилівка

Село Карпилівка розташоване на правому березі річки Случ. На його території знайдено в невеликій кількості кремінні знаряддя праці: рубила,наконечники для стріл,сокири. Можна лише здогадуватися, що тут жили первісні мисливці. Ліси, луги приваблювали давніх людей  своїми багатствами: достатком ягід, грибів, їстівного коріння, дичини, риби у водоймах. А густі ліси і непрохідні болота надійно захищали їх від ворогів.

Як населений пункт село Карпилівка відоме з першої половини XVII століття. Достовірних документів про його  виникнення немає.

   Про історію села XVIII століття можна почитати в «Літописі села Карпилівка», написаному в 1895 році священником церкви с.Карпилівка Огофілактом Кошпаневичем, поданим у вигляді звіту архієпископу Волинсько-Варшавському. 

Село Карпилівка до 1830 року було у володінні польських ксьондзів, а після 1830 року, в результаті революційних дій поляків проти російського уряду, стало належати Росії. Відомо, що на початку XXстоліття цими землями володів поміщик Петровський.

   У 1835 році в селі нараховувалось 95 дворів. Земельний наділ селянина становив 16 десятин разом з городом, садибою, орною землею, сінокосом і пасовищем. Земля та інше рухоме та нерухоме майно передавалося по спадщині лише синам. Земля була недостатньо родючою, тому багато селян, особливо молодих, ішли на заробітки: чоловіки-на сплав лісу (навіть у Прусію), а жінки-на жнива (у Дубенський, Острозький,Новоград-Волинський повіти).

    Трагічною сторінкою в історії села 24 лютого 1942 року, колив стару церкву було зігнано німцями переважну більшість жителів села .А причиною стало те,що кимось було вбито двох німецьких прислужників і одного поранено. Німці хотіли помститися жителям села за це. Хтозна,яка б доля чекала їх ,якби не щасливийвипадок:наступ радянської військової частини змусив німців тікати,не здійснивши свій задум. 

На фронтах Великої Вітчизняної війни брало участь 172 жителі. Більшість з них загинули або пропали безвісти. Покоїться далеко від дому прах багатьох з них,імена загиблих тих хто пропав безвісти внесено у "Книгу пам''яті України". 

Як пам’ять про наслідки Великої Вітчизняної Війни в центрі села відкрито меморіальну плиту. 

    Сільська рада утворилася в 1944 році. Першим керівником був Мазур Кирило Павлович. Головою виконкому був Мартинюк Адам Никонович.На території Карпилівської сільської ради знаходяться села Карпилівка, Рудня-Карпилівська та станція Страшево.

    На протязі 1995 року побудовано 11 нових будинків, забудовників на 1996 рік 12 сімей. Поліпшується добробут жителів села,селяни мають власний транспорт: легкові та вантажні автомобілі, трактори. Це Гнатюк М.А.,Мартинюк В.В.,Степанець Д.М.,Оленіч М.Г.,Худяк  В.,Рагуліна Л.Ф. та інші.

     В квітні2000 року було обрано головою Карпилівської сільської ради Ковалець Миколу Петровича. Секретарем в 1999 році обрано Мартинюк Олену Володимирівну.

У жовтні 1948 року засновано колгосп «Нове життя». Очолював його місцевий житель Оленіч Микола Олександрович. Першими колгоспниками стали: Романчук Віра Милентіївна, Осінгловська Катерина, Мирончик Катерина, Дерпач Марко. Першим, хто виїхав трактором на поле колгоспу був Степанець Мусій Петрович, а шофером Панекало Микола Филимонович та Михайлицький Степан Кузьмович. В 1960 році колгосп перейменували в «Червону Зірку». Колгосп «Червона зірка» спеціалізувався по розведенню великої рогатої худоби, вирощуванню сільськогосподарських культур: картоплі, льону, цукрових буряків, зернових, а саме: пшениці, жита, ячменю, гречки. За високі врожаї льону, картоплі, зерна колгоспники колгоспу удостоєні нагород, ланкові Степанець Євдокія Захарівна, Тарасюк Ганна Петрівна, Щевич Єва Григорівна. Серед працівників тракторної бригади нагороджені трактористи: Гнатюк Микола Андрійович, Карпець Григорій Григорович, Ковалець Олексій Мартинович. За межами колгоспу славились високими надоями молока доярки: Романчук Поліна Миколаївна, Оленіч Тетяна Миколаївна, Жилка Вікарія Герасимівна. У відгодівлі молодняка телятниці: Макарицька Любов Кирилівна, Мирончик Катерина Тарасівна.

В 1995р. колгосп «Червона Зірка» реорганізовують в КСП «Промінь»- голова Михайлицький Сергій Степанович.

      В 1996р. розпочалося розпаювання земель КСП «Промінь». На кожного члена господарства «Промінь» 2,25 кадастрових гектарів землі. Головою КСП «Промінь» в 199 р. Сусіда Володимира Васильовича,а в 1999р. КСП «Промінь» реорганізовують в СГПП «Промінь». 

В 2001р. з господарства СГПП «Промінь» почався вихід членів господарства на самостійне господарювання. Першими вихідцями з господарства було 11 чол., це сімя Мартинюк Михайла Дмитровича, Радчук Володимира Хомовича,Мартинюк Кирила Симоновича,Степанець Мусія Петровича,Михайлицького Степана Кузьмовича,ТаборовецьЛ.І.

        В 2001р. на території села організовують СГПП «Олеся» - директор Степанець Галина Кирилівна. Для господарювання господарство СГПП «Промінь» виділило господарству СГПП «Олеся» 52га землі, худобу, трактори, сівалки, борони, плуг, комбайн.

       Школа в створена в 1946р., як початкова,а з 1951- як семирічка,з 1959р.-восьмирічна з 1996р.-десятирічка. В 2011-2012 н.р. в школі навчається 474 учнів.

    Медичний заклад в селі Карпилівкапрацює з 1950р. В 1998р. на базі його створено 1сільську амбулаторію. У 2002р. частину приміщення дитячого садка відведено і відремонтовано під приміщення сільської амбулаторії.

Церква ж у Карпилівці гостинно відкрила двері 1999р. Ідею будівництва церкви в селі запропонували на сході села самі жителі. Активні організатори будівництва церкви:Жилка Микола Федорович,Гнатюк Микола Андрійович,Радчук Володимир Хомович,Мартинюк Софія Никифорівна,Романчук Тамара Омельянівна. А проектував храм і керував будівництвом Микола Ковалець. Знайшовся у селі й художник, котрому люди не вагаючись довірили розписувати новозбудований храм – Василь Щевич,він же церковний староста. 

З 1992 року в селі Карпилівка діють дві общини протестанської церкви: християн віри євангельської п’ятидесятників та християн віри євангельської баптистів. У 1996 році побудований молитовний будинок. 

Клуб в селі створено в 1946р.,а в 1970р. на його місці звели новий, красивий Будинок культури. 

В приміщенні Будинку культури знаходиться сільська бібліотека. Бібліотека займає дві кімнати. Книжковий фонд бібліотеки налічує 10174 книги. Бібліотекою користуються 1217 читачів. В селі є ще шкільна бібліотека. В 2002р. проведено обєднання сільської і шкільної бібліотеки. Так було утворено ПШБ села Карпилівка. Фонд цієї бібліотеки налічує 18460 примірників книг. Користуютьсякнижковим фондом 780 читачів. Нині бібліотека  налічує 21000 екземплярів книг та понад тисячу читачів. 

         В 2000 році головою Карпилівської сільської ради був обраний Ковалець Микола Петрович,який пробув головою сільської ради IIскликання. 

З квітня 2006 року головою Карпилівської сільської ради був обраний Ковалець Василь Корнійович.

Однією із знаменних подій в житті села у 2004р. було запалення газового факела. Газопровід Рокитне-Дубровиця,який проходить поблизу села, дав змогу підвести газ і запалити голубий вогник в перших оселях села. На відкритті присутні:начальник управління «Львівтрансгаз»,депутат Верховної Ради Шершун В., Данильчук О.,голова райдержадміністрації Остапчук А.М.

Зростає добробут жителів села. За період 2006-2008 років в амбулаторію села Карпилівка закуплений апарат для проведення кардіограми,спеціальний апарат для вимірювання цукру в крові,а також нове обладнання для стоматкабінету. В 2008р. була відкрита аптека в амбулаторії лікувальної та сімейної медицини. Фармацевтом працює Мартинюк Людмила Миколаївна. З 2009р. працює автомобіль швидкої допомоги, шофером якої є Степанець Роман Констянтинович.

На базі Карпилівської ЗОШ I-IIIступенів діє навчальна ділянка по бджільництву, засновником і керівником якої є Карпець Галина Свиридівна. 

 У Карпилівській ЗОШ повністю укомплектований комп’ютерний клас.У 2011р. відділом освіти виділено автобус для перевезення школярів с. Карпилівка,с. Рудня, с. Обірки. З вересня місяця 2011р. відкритий дитячий садок «Дзвіночок»,відкрита молодша група,а в жовтні відкрито старшу групу.

З березня 2011р. сільським головою було обрано Карпець Г.С., а 2016 -го переобрано на посаду старости села.

На території сільської ради знаходяться такі урочища: Свидове (Чисте),Панський Город, Глушка,Вир,Колошви, Манчинське, Липецьке.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь